How much do you need for food in Australia?

How-much-do-you-need-for-food-in-Australia?

 

Our ConsultANZ team knows that one of the first things that comes to your mind when considering relocating to another country is the cost of living, and especially the cost of FOOD. We have prepared some information and a few useful tips to help you understand how grocery shopping works in Australia and how to save your dollars.

When it comes to buying groceries, or eating out at a restaurant, the cost may vary. It all depends on where, what and when you eat or buy. In general, eating healthy in Australia doesn’t come cheap. On the other hand, the fresh produce is of exceptional quality: mangoes, lychees, strawberries, avocados, the list in never-ending!

Luckily, there are many ways you can save money when shopping for food in Australia:

-Buy in bulk

– Shop less often

-Buy generic – It is unlikely you will taste the difference, but the cost savings can really add up

-Check the specials – each week supermarkets have exclusive discounts so it’s worthwhile signing up to a newsletter. Also, food gets heavily discounted when it’s nearing it’s ‘’use by’’ date

-Try vegetarian meals – they are cheaper as they don’t contain meat which tends to be expensive

-Cut down on junk food – this will be good not only for your wallet, but also for your waistline

-Check all supermarket shelves – cheapest products are on the bottom shelves

-Avoid impulse buys

-Sign up to Rewards programs – Everyday Rewards (Woolworths) and Fly Buys (Coles).

You can find the cheapest groceries at Aldi, and you can save up to 50% if you are buying Aldi brand products. Woolworths and Coles come in second and third places respectively with a much wider range of products, and IGA is the most expensive place to shop at. Many Australians shop at local markets and save money buying directly from farmers.

Below are indicative prices of the most popular grocery items:

Item: Average cost Price Range
Milk (regular), (1 liter) 1.41 A$ 1.00-2.29
Loaf of Fresh White Bread (500g) 2.54 A$ 1.10-3.50
Rice (white), (1kg) 2.67 A$ 1.63-4.00
Eggs (regular) (12) 4.44 A$ 3.00-6.00
Local Cheese (1kg) 9.21 A$ 6.00-14.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1kg) 10.10 A$ 8.00-14.00
Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 15.23 A$ 9.00-22.00
Apples (1kg) 4.06 A$ 3.00-5.00
Banana (1kg) 3.05 A$ 2.00-4.00
Oranges (1kg) 3.57 A$ 2.30-5.00
Tomato (1kg) 4.95 A$ 3.00-7.00
Potato (1kg) 3.03 A$ 2.00-4.00
Onion (1kg) 2.51 A$ 1.50-4.00
Lettuce (1 head) 2.50 A$ 2.00-3.00

 

If you like eating out, or simply don’t have much time for cooking, there are many options to chose from. You can get a healthy, pre-cooked meal (YouFoodz) for as little as $6.00.

A Subway sandwich will cost anywhere between $7.00 to $12.00. If you love your cup of coffee, you can get a small one for as little as $3.50. Alcohol is expensive and a drink at a bar will set you back $8.00 for a glass of wine and $6.00 for a pint of beer.   

For more articles like this, follow our social media and our website

www.consultanz.com.au